• WYSYŁKA JUŻ OD 24H
    • ODBIÓR W PUNKCIE + PRZELEW = DOSTAWA GRATIS
    • 31 DNI NA ZWROT
Nie masz produktów w koszyku.
Wróć do listy wpisów
Fakty i ciekawostki na temat bielizny, o których nie miałyście pojęcia!

Fakty i ciekawostki na temat bielizny, o których nie miałyście pojęcia!

Choć korzystamy z niej każdego dnia, a funkcjonowanie bez niej nie byłoby możliwe, posiadamy na jej temat małą wiedzę. Bielizna wbrew pozorom może być ciekawym tematem do rozmowy, jeżeli tylko poznasz na jej temat kilka ciekawostek.

1.Pochodzenie nazwy

Lingerie, czyli angielskie słowo określające bieliznę wywodzi się z języka francuskiego i oznacza len. Jest to materiał, z którego tworzona była pierwsza bielizna.

2. Starożytne biustonosze to apodesmos

W starożytnej Grecji biustonosze służyły kobietom przede wszystkim do ochrony i podtrzymywania piersi. Były to opaski wykonane z lnu lub wełny. Nic finezyjnego.

3. XVII wiek – popularność biustonoszy podnoszących piersi

Na królewskich dworach panie zawsze chciały wyglądać przepięknie i efektownie. Miały im w tym pomóc biustonosze podnoszące biust. W tym jednak problem, że przesada w tych czasach była domeną projektantów – przygotowywano tak efektowne konstrukcje, że panie zakładające biustonosze nie mogły nawet swobodnie jeść, ponieważ biust był aż tak obficie wyeksponowany. Push-up na miarę XVII-wiecznych czasów.

4. 1935 rok – pierwsze oznaczenia miseczek

Początkowo, do dyspozycji pań były wyłącznie biustonosze z miseczkami od A do D. Jak dobrze wiemy, dziś dostęp do większych rozmiarów jest wręcz nieograniczony.

5. 20-lecie międzywojenne – pierwsze majtki

Okazuje się, że majtki, które nosimy dziś pojawiły się nie tak dawno, ponieważ w 20-leciu międzywojennym. Co ciekawsze, pierwsze stringi noszono dopiero w 1939 roku.

6. 1913 – prototyp współczesnych biustonoszy

Mary Phelps Jacobs uważana jest za konstruktorkę biustonoszy, które nosimy dziś. Nie mogła założyć gorsetu pod półprzezroczystą sukienką z odkrytymi plecami. Na kilka godzin przed pokazaniem się publiczności wpadła na genialny pomysł. Postanowiła zszyć ze sobą dwa niewielkie kawałki materiału, które z powodzeniem podtrzymywały jej biust. W 1914 jej patent odkupiła za jedyne 1500 dolarów firma Warner’s. Wszystko przez jej męża, który nie chciał, aby Jacobs prowadziła własną działalność gospodarczą. Pomyśleć, że firma zarobiła niedługo potem na tym genialnym pomyśle bagatela 15 mln dolarów. W 1943 roku panie otrzymały pierwsze usztywniane biustonosze, a modele push-up są dostępne od 1948 roku.

7. Roy Raymond – twórca Victoria’s Secret

Jedna z najbardziej rozpoznawanych i pożądanych marek bieliźniarskich na świecie to zdecydowanie Victoria’s Secret. Co ciekawe, jej założycielem jest mężczyzna – Roy Raymond, absolwent Uniwersytetu Standford. Nazwa została zainspirowaną Królową Victorią, która zasłynęła z umiłowania do gorsetów i pięknej bielizny. Marka powstała w 1977 roku. Od 1982 roku właścicielem Victoria’s Secret jest spółka The Limited, która odkupiła markę od Raymonda za zaledwie milion dolarów. Jej prezesem jest Les Wexner.

8. Co znajduje się w szafce przeciętnej, współczesnej kobiety?

9 biustonoszy i 21 par majtek. To standardowa ilość bielizny, jakiej posiadanie deklarują kobiety. Co więcej, 1/3 z nich twierdzi, że nie zdecydowałaby się na kupienie części garderoby, która nie pasuje do już posiadanych przez nią biustonoszy.

9. 215 par majtek jednocześnie

Tego dokonał 10-letni Jack z Nowego Jorki. Chłopiec wcisnął na siebie aż 215 par majtek.

10. 25% ludzi nie nosi bielizny

Dla niektórych to dziwactwo, dla innych komfort, na który pozwalają sobie od czasu do czasu. 25% badanych deklaruje, że czasem zdarza im się nie zakładać w ogóle żadnej bielizny pod ubranie. 9% zapewnia, że bielizna mogłaby całkiem dla nich nie istnieć.

11. Posiadaczki białych bawełnianych fig są najmniej kapryśne

Naukowcy dowiedli, że panie, które najchętniej zakładają białe bawełniane figi nie mają dużych wymagań modowych i bez większego skrępowania pokazują się partnerom bez makijażu. Są po prostu wyzwolone i pewne swojej kobiecości, niezależnie od tego, co mają na sobie.

12. Kolor majtek symbolem szczęścia

We Włoszech z okazji Sylwestra trzeba założyć czerwone majki, aby liczyć na powodzenie i szczęście w Nowym Roku. W Argentynie za szczęśliwy kolor uważany jest różowy.

13. W latach 60-tych biustonosze uważano za narzędzie tortur

Feministki w latach 60-tych chciały okrzyknąć biustonosze jako narzędzie tortur dla kobiet. Planowany nawet masowe palenie bielizny w miejscach publicznych, ale na szczęście realizacji projektu zapobiegła policja.

14. Pierwsze koszule nocne zakładali szlachcice

Od średniowiecza znane są koszula nocna. Wcześniej ludzie spali albo nago, albo w ubraniach, w których chodzili na co dzień. Początkowo, ze względu na wysoką cenę, na ich zakup mogli jednak pozwoli sobie tylko najbogatsi, czyli szlachcice. Ich największa popularność sięga do połowy XIX wieku. Następnie zostały zastąpione piżamami.

15. 1977 – pierwszy stanik sportowy

Hinda Miller, Lisa Lindahl i Polly Palmer Smith uważane są za twórczynie Jogbra, czyli stanika sportowego. Panie uwielbiały biegać, ale chciały zadbać o komfort dla swoich piersi. Stworzyły go z męskiej bielizny, w zaledwie kilka godzin.

Komentarze